Да ли сте знали?
– Свадбене хаљине су повезане са традицијом народа, као и са црквом, посебно у време када је имала велик утицај на народ.
– Древни Египћани су први прихватили брак као легалну везу између двоје људи. Дан пре венчања младе су носиле плаве или розе хаљине, а на сам дан одржавања церемоније венчања облачиле су дугу ланену хаљину проткану златним везом.
– У старом Риму младе су носиле цветне круне на глави као и белу хаљину у част бога Химена, бога части и невиности.
– Римска церемонија венчања могла се одржати без присуства младожење. Могао је да напише писмо у коме изражава своју намеру да се ожени са извесном девојком.
– Венчања су за старе Грке била још једна прилика да славе своје богове. Девојке су се удавале са 15 година. У коси су имале венац од рузмарина и љиљана као и шест плетеница по угледу на Весталске девице. Хаљина је била драпирана и око струка се налазио појас са Херкуловим чвором који је младожења морао да одвеже са време церемоније.
– У средњем веку бракови су склапани из интереса тако да је сама хаљина морала бити од најквалитетнијих материјала и изгледати што богатије, раскошније и гламурозније, јер је то указивало на материјално стање породице и њен статус. Биле су популарне перике које су прављене од косе сиромашног становништва.

– За најлепшу венчаница свих времена сматра се она коју је краљица Викторија носила 1840. године, када се удавала за принца Алберта. Променила је краљевску традицију венчања у тешкој брокатној хаљини допуњеној баршуном и скупоценим крзненим огртачем.
– Црвена боја је традиционална за венчанице у Азији, јер се сматра да црвена боја доноси срећу.
– Код Арапских народа, обичај је да се млада пресвуче више пута, и носи венчанице у разним бојама, јер свадба углавном траје данима.
– Чувену венчаницу из ‘50-тих година прошлог века, носила је холивудска глумица и принцеза Грејс Кели. Била је израђена од 125 метара свиле, 40 метара чипке и 1000 бисера.
– Венчанице које данас младе носе највише подсећају на средњовековне хаљине које су за венчање носиле краљевске породице.
– Најстарија венчаница у Београду је уједно и најстарија очувана венчаница а Србији, која датира из 1856. године, која је припадала Јелени супрузи Јеврема Грујића.
Ауторка: Марија Игњатовић, Blacksheep.rs

Топличанка је душа од жене.