Пројекат ,,Пишем ја, пишеш ти” је започео у октобру 2023. године, а завршио се 20. априла 2024. Ауторке пројекта Јелена Бабић, Душанка Вујичић (Црна Гора) и Љиљана Соколовић са својим сарадницима реализују задатке и на европској платформи eTwinning.
У пројекту учествује преко 20 наставника из Црне Горе, Северне Македоније, Хрватске и Србије. Поред ауторки из Прокупља, у пројекту учествују одељења учитељице Виолете Марјановић (ОШ ,,Никодије Стојановић Татко”) и наставнице Драгане Стевановић (ОШ ,,Милић Ракић Мирко”).
Ученици се кроз низ активности упознају са народном и уметничком књижевношћу, имају могућност да чују савремене ауторе из свог окружења, да самостално креирају литерано дело и представе га израдом писаних материјала. Пројекат има три задатка. Поред сарадника из породице ученика, у пројекат су се на позив укључили писци за децу Власта Ценић, Стефан ТићМи и Анита Пешић. За ученике је ово било изузетно искуство, јер су од омиљених писаца добили важне речи подршке, савете и охрабрење за писање и стваралаштво уопште.
– У данашње време, које је препуно дигиталних изазова, желеле смо да оснажимо и подстакнемо на даљи развој вештину слушања, говорења, писања. Све оне су у служби креативног стваралаштва, подржане и потпомогнуте силином речи песника и писаца за децу, стварним особама, дечијим савременицима. Деци ће њихов ће савет, изјава и пример бити светло које се издваја, путоказ у мноштву других и другачијих. Топла прича из детињства старијег члана породице утврдиће веру у доброту и победу правде, подстакнуће машту и отвориће врата ка новим чудесима. Подстакнути таквим покретачима, деца ће стварати своје приче, песме, бајке, јединствене и личне. Кроз стваралаштво расту и остају деца. То је оно што смо желеле да постигнемо овим пројектом. – рекла је учитељица Соколовић.
Учесници пројекта су обележили Светски дан булозне епидермолизе (25.октобар), Међународни дан безбедности на интернету (8.фебруар) и Светски дан причања бајки (26. фебруар). Сакупљени дечји литерарни радови, као продукти пројекта, су у припреми за штампу у виду зборника.
– Ово је наш трећи ауторски пројекат. Сваки од ова три међународна пројекта били су интердисциплинарни, али је акценат сваког од њих био на развијању љубави према књижевности, књизи и читању.Трудиле смо се да низом различитих и занимљивих активности, овога пута, деци приближимо народну књижевност родног краја, што је веома успешно реализовано кроз пројектне задатке. Овим пројектом развија се и емпатија код деце, јер део пројектних активности има хуманитарни карактер, а крајњи продукт пројекта наша заједничка књига, планирано је да се одштампа и прода у хуманитарне сврхе. Средства би била намењена за лечење деце лептира. – рекла је учитељица Бабић.
Циљ пројекта је охрабривање и мотивисање ученика за читање, писање и активно слушање, развијање љубави према народној и уметничкој књижевности, стваралачком раду, неговање љубави према књижевности, подстицање маште и креативности ученика, развијање емпатије и друштвено одговорног понашања.
Топличанка је душа од жене.