Аутомобили су саставни део свакодневног живота многих жена, али кварови на возилу често могу изазвати фрустрације и несигурност, поготово ако нисте упознати са основама аутомобилских система.
Иако не морате бити професионални механичар да бисте препознале одређене кварове, основно знање о томе како идентификовати и решити једноставне проблеме може вам уштедети време и новац, као и донети већи осећај самопоуздања. У овом тексту сазнајте како да саме препознате уобичајене кварове на аутомобилу и како их можете једноставно решити без посете сервису.
Проблеми са акумулатором
Један од најчешћих разлога због којих аутомобил не може да се покрене је празан или ослабљен акумулатор. Ако након окретања кључа чујете брзо „кликтање“ или се ништа не догађа, вероватно је проблем у акумулатору. Уочавање слабог светла на инструмент табли или успорен рад електричних система (нпр. радио, светла) пре него што се ауто уопште не упали, такође може указивати на овај проблем.
За почетак, проверите контакте акумулатора. Ако су терминали прљави или кородирани, то може ометати нормалан проток струје. Очистите их користећи четкицу и мешавину соде бикарбоне и воде. Ако проблем и даље постоји, могуће је да је акумулатор истрошен и треба га заменити. Уверите се да имате каблове за пуњење акумулатора у аутомобилу, јер се уз њихову помоћ аутомобил може привремено покренути уз помоћ другог возила.
Редовно проверавајте стање акумулатора, нарочито током зимских месеци када је оптерећење веће због ниских температура. Ако приметите слабљење, куповина поузданих акумулатора може продужити век вашег возила, тако да су квалитетни ауто делови најбоља опција коју треба да истражите. Ако је акумулатор старији од три године, размислите о замени пре него што дође до квара.
Проблеми са гумама
Пнеуматици су важни за вашу сигурност на путу, па је важно редовно проверавати њихово стање. Ако приметите да вам је вожња постала неудобна, волан „вуче“ у једну страну или осетите вибрације током вожње, могуће је да је један од пнеуматика пробушен или неисправан. Визуелно проверите гуме пре сваког дужег пута – тражите знакове испупчења, пукотина или неравномерне истрошености газећег слоја.
Ако је гума пробушена, али није потпуно издувана, можете је привремено закрпити коришћењем комплета за поправку гума који укључује лепило и траку. Алтернативно, ако имате резервни точак и одговарајући алат, можете га заменити сами. Важно је да редовно проверавате притисак у гумама помоћу мерача и одржавате га на препорученом нивоу како би се избегле евентуалне незгоде.
Баланс и геометрија точкова могу утицати на истрошеност гума. Проверите их једном годишње или при сваком већем сервису како бисте избегли неправилно трошење пнеуматика и повећали сигурност на путу.
Неправилно функционисање кочница
Ако приметите да педала кочнице постаје „мекана“ или морате да је притиснете јаче него иначе, постоји могућност да кочиони систем има проблем. Непријатни звуци попут цвиљења или гребања приликом кочења, као и вибрације педале, такође могу бити знакови да нешто није у реду са кочницама.
Ако чујете цвиљење, вероватно је дошло време за замену кочионих плочица. То можете једноставно проверити тако што ћете визуелно прегледати плочице – ако су мање од 3 mm, време је за замену. Такође, обавезно проверите ниво кочионе течности јер њен мањак може утицати на перформансе кочница. Уколико нисте сигурни како да замените плочице, замолите некога из свог живота, пријатеља или чланове породице за помоћ или се обратите сервису.
Проблеми са мотором и испуштањем дима
Мотор који не ради правилно може показивати различите симптоме, као што су губитак снаге, трзање, неправилно паљење или појава необичних звукова. Такође, један од алармантнијих знакова може бити појава дима из ауспуха. Бела, плава или црна боја дима може указивати на специфичне проблеме – бели дим може значити проблем с расхладном течношћу, плави дим указује на цурење уља, а црни дим често значи да мотор сагорева превише горива.
Ако приметите дим, прва ствар коју треба да урадите је да проверите ниво уља. Цурење или мањак уља може изазвати озбиљне проблеме са мотором. У том случају, додајте уље, али обавезно одаберите оно које је препоручено за ваш модел аутомобила. Ако дим и даље излази из ауспуха, посетите механичара јер то може бити знак озбиљнијег квара. Промените уље према препорученим интервалима како би мотор радио оптимално.
Проблеми са светлима и сигнализацијом
Неисправна светла или сигнализација су чести проблеми који не само да могу угрозити вашу сигурност, већ и довести до казни.
Замените неисправне сијалице одговарајућим моделом, што је једноставан поступак који можете обавити сами помоћу упутстава из приручника за ваш ауто. Такође, проверите осигураче, који се обично налазе у кутији испод контролне табле или хаубе. Ако је неки од осигурача прегорео, замените га новим који има исту амперажу.
Проблеми са климатизацијом и грејањем
Ако приметите да вентилација у аутомобилу не функционише како треба, односно да се просторија не хлади или греје довољно брзо, вероватно имате проблем с клима системом. Слаб проток ваздуха или непријатан мирис из вентилационих отвора могу бити први знаци проблема са филтером кабине или цурењем расхладне течности.
Замените филтер кабине, који се обично налази испод контролне табле или иза преграде за рукавице. Овај филтер је битан за правилно функционисање система климатизације и може се лако заменити без помоћи механичара. Такође, проверите ниво расхладне течности и, ако је потребно, додајте течност према упутству произвођача.
Познавање основа препознавања и решавања мањих кварова на аутомобилу може вам донети осећај сигурности и самопоуздања, као и уштедети време и новац. Редовно одржавање возила и благовремено реаговање на прве симптоме кварова неопходни су за вашу сигурност на путу. Иако је увек препоручљиво консултовати се са стручњаком за веће кварове, многе мање проблеме можете решити сами користећи једноставне алате и практичне савете. За још корисних информација посетите наш сајт.
Топличанка је душа од жене.