Љубав никад није била лакша. Обучеш се, нашминкаш и с другарицама одеш у клуб. Тамо мало ђускаш, али не претерано – да се не поквари шминка или сукња. Помераш се само колико је потребно да момци не помисле да си лутка у излогу. Заправо – баш таква треба да будеш. Као лутка. Беспрекорно лепа.
На Фејсу си иста као и у клубу. Лутка на профилној, лутка на каверу, лутка на свакој фотки и статусу. Он је једнако мистичан и занимљив. Колико је романтичан сазнаш после три корака: Адд фриенд, аццепт реqуест и: „Гледао сам те целе ноћи. Од твоје лепоте одузеле су ми се и мисли и ноге. Нисам могао да ти приђем тек тако. Нестварно си лепа.“
Љубав се одједном преводи у пикселе, бајтове, смајлије и стикере. У слова на екрану. У видео записе. У „љубав на даљину“.
Он неће у пола ноћи сести на трамвај и доћи под твој прозор да те види. Уместо тога ту је стикер са пољупцем.
Она неће упаковати чоколаду и стрип да те орасположи пред испит. Уместо тога ту је неки смешни видео с Јутјуба.
Он неће смишљати глупе форе и вицеве да те насмеје док шетате парком. Уместо тога послаће ти неки занимљив чланак или уврнуту фотку од које ћете се обоје искривити од смеха. Свако у својој соби. Свако у свом кревету. Свако са својим телефоном у рукама.
Нећете се много често ни држати за руке. Загрљаји ће се искрзати негде после треће кафе и растанка на аутобуском стајалишту.

Оно што други зову љубав, сместићете у један заједнички албум на Фејсу. У опису ће бити срцуленца и неке испразне речи на енглеском. Љубав никад није била лакша!
Љубав никад није била тежа. Због своје беззагрљајне лакоће, привидне слободе и без оних бескрајних тишина на првом састанку. Упакована у туђе романтичне поруке, у универзалне стикере са срцима и пољупцима, у речи које нису „само ваше“.
Љубав више не крвари под грамофонском иглом, не шапуће из неспретним рукописом исписаних стихова. Нема је у јутарњој кафи, у шалу који мирише на њу, у јастуку који мирише на њега. Љубав је сад беспрекорно лепа, нестварно туђа и тако онлајн. Не може се више случајно срести и додирнути. Не дрхти под несигурним прстима. Није више ни стидљива ни похотна. Није више сакривена, интимна и ваша, јер ако није јавна – онда се не важи.
Онлајн се волимо. А офлајн? Модерно нас отима једно од другог и пре него што се упознамо. Док не загребемо иза екрана, по кожи и коси. Док се не сретнемо и не погледамо стварно. Очи у очи. Без дисплеја и екрана. Нестварно лепи у својој офлајн искрености. Онакви какви јесмо пре него што прођемо кроз неки Инстаграм филтер. Онакви какви смо док ујутро перемо зубе.
Неочешљано заљубљени једно у друго. Ал’ стварно.
Извор: APortal

Пишем и инспиришем.


