Празнина настала од вишка таме. Настала од превише ,,нечега“…Чега?
Пушта корак. Нога се пружа кроз мекани и светли дан… Споро, бескрајно дуго . И боли без престанка… Стаје на земљу. Боли. Исто боли. Удахне. Боли. Издахне. Боли. Исто… Значи, сећа се. Иако га не призива у своје мисли, он је ту, свеприсутан и једнако снажан у свом постојању
Па ипак, мора да постоји неки начин да се одагна оно што смо некада били, у шта смо некада веровали, оно шта смо некада живели… Мора да постоји начин да то што смо били престане да буде, да биствује ако више нисмо цели… Ако смо заборављени. Ако смо сада само пола од онога некада…

Од њега ни здраво, ни збогом. Ништа. Дуго већ… Крај је ту већ одавно, јасно јој је. И нема она кога да чека. Нема коме да се правда. Само да ову причу може некако са себе да заврши. Сети се онда… Једном су се као деца играли су се жмурке. Одбројала би до 100, али тај кога је тражила, ко се играо са њом, отишао је својој кући. Ушушкао се у сигурност и топлину свог дома. На њу као да је заборавио. Остала је напољу сама, да стоји испод тихог звезданог неба на прохладном вечерњем ваздуху. Посматрала је одатле његову силуету на сјајножутом прозору. Између њих мрак и тишина. Изнад њих трепетаве звезде. И хладноћа. Бол. То је крај игре.
А онда, попут дављеника који се сваким израњањем бори за живот, поста свесна своје немоћи и , истовремено, своје моћи. Једнако јаке, сигурне и чврсте. Скрајнуте и остављене за овај тренутак у коме више нема чега да се боји. Јер, све је већ дала, а заузврат ништа није тражила.
У тренутку оштар рез унутар груди. „Крајње је време да ја са том причом завршим“, са одлучношћу рече сама себи. Готово. Овде је крај приче. Написаће је она. За себе. Себи. Завршиће са тим сећањем. Постаће прошлост. А онда ће она наставити да дише. Без бола. Да корача. Без бола. Избациће празнину и попуниће је овим топлим сунчевим зрацима који јој сада милују лице. Време је да воли себе. Себе сада. Да једно овакво јутро буде њено. Ведро, насмејано и трепераво… Једно, за почетак… И са осмехом на лицу ког и није била свесна Ана пожури својој кући.
Aуторка: Љиљана Соколовић

Топличанка је душа од жене.



