Старост треба поштовати, а посебно треба ценити људе који су је доживели. Њихово животно искуство и мудрост коју су стекли веома су значајни. Када би млађи људи више слушали старије и водили се њиховим животним приоритетима, сигурно је да би мање пажње придавали небитним стварима и своје време би трошили на оно што је најважније у животу.
Нажалост, данас се старост некада неправедно потцењује и чини се да живот пензионера не може бити испуњен занимљивим активностима и лепим тренуцима.
Да бисмо доказали да није тако, у овом тексту направили смо списак идеја за активности које свакодневно могу да упражњавају старији људи. Без обзира на то да ли живе у градској вреви, у мирнијој средини, на селу или у старачком дому, сваки пензионер кога здравље и виталност и даље служе, може да се разоноди и дружи са другима уз неке од следећих активности.
Јутарње вежбе и лагани тренинзи
Једна од најучинковитијих и најједноставнијих активности које старија особа може да практикује су јутарње вежбе. Лагано истезање, ходање или сесије јоге које су прилагођене старијој популацији побољшаће циркулацију и флексибилност. Јутарње вежбање свакако доприноси бољем осећају и виталности. На пример, старачки домови организују редовну физичку активност за пензионере. Чак и када се практикују најблаже вежбе, може се смањити ризик од падова, повећати снага мишића и побољшати равнотежа.
На овај начин ће старија особа живети независније, односно неће јој бити потребна честа помоћ других када су у питању одласци до продавнице или на лекарске контроле.
Још је боље ако пензионер има могућност да се прикључи групи која редовно упражњава физичку активност. Уколико не станује у старачком дому, може да се информише о клубовима који обично у преподневним часовима имају термине за тренинге са старијим особама.
Друштвене игре и менталне вежбе
Поред физичке активности, да би старија особа остала здрава и витална, неопходно је да води рачуна о свом менталном здрављу и когнитивним фукнцијама. То значи да свакодневно „вежба свој мозак” кроз друштвене игре, квизове, решавање укрштених речи или кроз вођење конструктивних разговора са пријатељима и породицом. Шах, карте, домине, читање, писање или сурфовање интернетом на користан начин, пружају пензионерима прилику да се забаве и да задрже оштрину свог ума. Редовно упражњавање ових активности побољшава памћење, концентрацију и способност решавања проблема.
Постоје клубови пензионера који организују квизове знања. На тај начин подржавају не само ментално здравље старијих, већ и подстичу њихов друштвени живот. Људи у позним годинама се кроз оваква дружења неће осећати изоловано у усамљено. Јачаће своје самопоуздање и ствараће нова пријатељства.
Радионице за креативно стваралаштво
Уметничке радионице проверено су ефикасне за стимулацију креативности и јачање вере у своје способности. Овде може да се ради о сликању, плетењу, прављењу накита, вајању или писању. Пензионерима ове активности помажу да развијају и јачају своје моторичке вештине и да изразе осећања. Међутим, најбоље од свега је што ће они кроз креативност дочарати своје животно искуство, а млађи од њих могу то да прате и прихвате.
Учетствовање у уметничким радионицама позитивно ће утицати на старије људе, ублажиће њихову летаргију и лоше расположење. Креативне активности одлична су прилика за окупљање старијих људи када они размењују своје приче, идеје и искуства.
Боравак у природи или брига о биљкама
За љубитеље природе, сваки посао у башти је омиљена активност. Брига о биљкама, било да се ради о цвећу или узгајању поврћа, старијим особама пружа осећај смисла и сврхе. Док се баве негом биљака, пензионери ће уживати у природи и на свежем ваздуху. Ово је важно како за њихово расположење и ментално здравље, тако и за упијање сунчеве светлости која пружа незаменљив витамин Д. У двориштима неких старачких домова постоје парцеле које су унапред одређене за узгајање одређених биљака. Тако пензионери могу да се брину о цвећу или да производе конкретно поврће које ће поделити са својим комшијама из дома.
Културни програм и едукативна дешавања
Организовање концерата, представа, предавања, пројекције филмова или посете музејима редовне су активности у многим домовима за старе. Међутим, оваквих окупљања има и ван старачких домова. Потребно је само да се пензионери информишу и на прави начин повежу са људима из одређених клубова.
Све активности које смо навели неминовно ће позитивни утицати на виталност и добро психофизичко стање старијих особа. Зато не пропустите прилику да унапредите живот пензионера који вам је близак, а још увек нема довољно информација о свим активностима којима би се могао бавити.