Закони о заставама широм света – занимљиве чињенице

0
zastave
Pixabay.com

Заставе су не само симболи националног идентитета, већ и важни елементи законске регулативе у многим државама. Њихово коришћење, истицање и чување често су строго прописани законима како би се очувала њихова част и симболика. 

Топличанка је истраживала законске прописе у различитим државама и фокусирала се на занимљивости из закона о заставама широм света. Посебно смо се осврнули на специфичности везане за заставу Србије. Прочитајте.

Закон о застави Сједињених Америчких Држава

amerčka-zastava
Pixabay.com

У Сједињеним Америчким Државама постоји такозвани „Кодекс о застави“, који прецизира правила за истицање и руковање заставама. Нека од кључних правила су да застава никада не сме додиривати тло, воду или било који предмет испод ње. Према закону, америчка застава се не сме користите као одећа, постељина или завеса на прозорима. У случају да се поцепа или оштети, застава мора да се достојанствено уништи – спаљивањем.

Закон о застави Јапана

Јапанска застава, позната као „Nisshōki“, заштићена је Законом о националној застави и химни који је донет 1999. године. По овом закону, у  школама у Јапану је обавезно подизање заставе током церемонија. Занимљиво је да је у време доношења овог закона то изазвало контроверзе због повезаности заставе са империјалном прошлошћу.

Правила о застави Индије

zastava-indije
Pixabay.com

Индијски закон о застави из 2002. године строго прописује како се застава може користити. Забрањено је коришћење заставе у комерцијалне сврхе, а неправилно руковање заставом може довести до озбиљних законских последица и санкција. Такође, законом је одређено да индијска застава мора бити израђена од посебне врсте ручно тканог памука.

Законски прописи о коришћењу заставе у Бразилу

У Бразилу закон налаже да застава мора бити стално подигнута на главним јавним местима, као што је Praça dos Três Poderes или на српском Трг Три моћи, у главном граду Бразилији. Ако се застава поцепа или избледе боје на њој, мора бити церемонијално уништена спаљивањем, уз прописани ритуал.

Правила о застави Филипина

Филипинска застава је јединствена, јер се њен положај мења у зависности од стања у земљи. Током рата, црвена боја се поставља на врх, док је плава на врху у мирнодопским условима. Ова застава је законски заштићена, а непоштовање може довести до казни.

Правила о застави Србије

srpska-zastava
Pixabay.com

У Србији, Закон о изгледу и употреби грба, заставе и химне Републике Србије прописује прецизне смернице за употребу националне заставе. Застава се мора истицати на званичним институцијама и током државних празника. Забрањено је јавно вређање или непримерено коришћење заставе.

Застава Србије са грбом резервисана је за државне институције, док грађани и организације могу користити верзију без грба.

Специфичности у Шведској

У Шведској закон прописује да се застава мора спуштати пре заласка сунца, осим ако је адекватно осветљена током ноћи. На државне празнике, обавезно је да се застава истакне на свим јавним институцијама.

Правила о застави Канаде

Канадски закон препоручује да се застава истиче на доминантном месту када се користи заједно са другим заставама. Истицање оштећене или прљаве заставе сматра се великим непоштовањем према овом националном симболу.

Правила о застави Антарктика

Иако Антарктик нема званичну заставу, користи се неформална застава са плавом позадином и белим обрисом континента. Правила за истицање ове заставе прилагођена су условима научних база на овом континенту.

Закључак

Закони о заставама широм света одражавају културне, историјске и политичке вредности сваке земље. Кроз строге прописе о употреби, истицању и очувању застава, државе изражавају поштовање према својим националним симболима. 

У Србији, као и у другим земљама, застава је не само симбол идентитета, већ и поноса и заједништва, што законодавци пажљиво чувају.