Онлајн пословање постало је све популарније и у Србији, јер омогућава предузетницима и фирмама да ефикасно допру до шире публике, без потребе за физичком локацијом. Од продаје производа и услуга до пружања едукације и консултантских услуга, интернет отвара могућности за различите врсте делатности које могу да задовоље растуће захтеве модерног тржишта.
Ипак, како би се пословање обављало у складу са законским нормама, неопходно је одабрати одговарајућу шифру делатности, која прецизно описује врсту посла и омогућава правилан обрачун пореза и других обавеза. У Србији, шифре делатности за онлајн пословање пружају оквир кроз који предузетници могу формализовати своје активности, било да је реч о продаји производа путем е-трговине, пружању ИТ услуга, вођењу едукативних платформи или креирању садржаја. Свака од ових шифара дефинише специфичан правни основ и обавезе, чиме се олакшава и вођење пословних књига, пријава прихода и поштовање законских обавеза према државним органима.
Правилно дефинисање делатности важно је и за саме предузетнике, јер омогућава јасније разумевање њихових обавеза и права у вези са пословањем на интернету. За онлајн пословање у Србији, шифра делатности зависи од врсте услуга или производа које нудите. Пореска управа и Агенција за привредне регистре (АПР) препознају различите шифре делатности које се примењују на различите аспекте онлајн пословања:
1. Продаја производа путем интернета (е-трговина)
- 47.91 – Трговина на мало путем поште или интернета. Ова шифра се користи за све врсте интернет продаје физичких производа крајњим потрошачима.
2. ИТ услуге и развој софтвера
- 62.01 – Рачунарско програмирање. Ова шифра је погодна за фирме које се баве израдом софтвера, мобилних апликација или веб апликација.
- 62.02 – Консултантске услуге у вези с рачунарима. Ова шифра одговара пословима пружања ИТ подршке, саветодавних услуга у ИТ сектору и сличних активности.
- 62.09 – Остале услуге информационе технологије и рачунарског програмирања. Може се користити за друге ИТ услуге које нису покривене претходним шифрама.
3. Дигитални маркетинг и рекламирање
- 73.11 – Реклама и пропагандне активности. Погодна за пружање услуга дигиталног маркетинга, креирање и постављање онлајн огласа, СЕО услуге, као и вођење друштвених мрежа.
4. Образовање и онлајн курсеви
- 85.59 – Остало образовање, нпр. путем интернета (е-леарнинг). Ова шифра је одговарајућа за онлајн курсеве, семинаре, предавања и друге облике едукације.
5. Писање, креирање садржаја и издаваштво
- 58.11 – Издавање књига. За издавање електронских књига или публикација.
- 58.19 – Остале издавачке делатности. Користи се за издавање других врста садржаја, попут блогова и магазина.
- 63.12 – Веб портали. Ако имате сајт који функционише као портал, блог или платформа за садржај, ова шифра би била одговарајућа.
6. Савети и консултантске услуге
- 70.22 – Консултантске активности у вези са пословањем и осталим управљањем. Примењује се за пословно саветовање, coaching, правне и финансијске консултације.
7. Фриленс услуге и други послови
- 74.20 – Фотографске активности. Примењује се за услуге фотографисања и видеографије, укључујући уређивање и постпродукцију.
- 74.90 – Остале професионалне, научне и техничке делатности. Ова шифра је погодна за различите фриленс услуге које нису покривене специфичнијим шифрама, попут графичког дизајна, превођења, писања или copywritinga за веб сајтове итд.
8. Финансијске трансакције и посредовање
- 66.19 – Остале помоћне делатности у финансијским услугама, као што су пружање посредничких услуга за онлајн плаћања, као и друге трансакције путем интернета.
9. Подаци, аналитика и истраживање тржишта
- 63.99 – Остале информационе услужне делатности, као што су пружање аналитичких услуга, истраживања тржишта, и обрада података за пословне клијенте.
Прочитајте и: Најбољи фриленс послови.
10. Онлајн забава и игрице
- 92.00 – Коцкање и клађење. Ако се бавите онлајн клађењем или играма на срећу, ова шифра би била одговарајућа, уз додатне лиценце и дозволе.
- 58.21 – Издавање видео-игара. Примењује се за креирање, издавање или пружање онлајн игара.
Закључно, одабир одговарајуће шифре делатности представља први корак ка успешном и законитом онлајн пословању.
Правилно регистровање делатности пружа предузетницима сигурност у пословању и поставља основу за даљи развој и ширење. Било да тек улазите у свет интернет пословања или желите да формализујете постојеће активности, одабир тачне шифре делатности олакшаће вам правно и финансијско пословање и осигурати да ваша дигитална присутност буде у складу са прописима.
Топличанка је душа од жене.