Од 13. до 18. септембра у Сићеву и Нишу одржани су програми 31. Књижевне колоније Сићево 2022. која улази у четврту деценију свог постојања као репрезентативни пример фестивала књижевности у региону и јединствени тип књижевног и културног окупљања на Балкану, о чему су говорили представници НКЦ-а, града Ниша и општине Нишка Бања на отварању колоније.
Учесници овогодишње колоније били су: Ђорђе Деспић из Новог Сада, Марко Томаш из Мостара, Мато Уљаревић из Подгорице, Милица Шпадијер и Владан Кречковић из Београда и Милица Миленковић из Сврљига.
Награда Ramonda Serbica академику Горану Петровићу
На отварању овогодишње Књижевне колоније уручена је награда Ramonda Serbica за животно дело академику Горану Петровићу који је у својој беседи упоредио књижевност са овом ретком биљком и поручио: „Чувајмо се оних који би све да сврстају у приватне хербаријуме или разврстају у наводно општенародну крлетку – башту. Писац јесте и треба да остане ендемска врста, да се изразим језиком ботанике.“ Награду је уручио Дејан Стојиљковић, познати нишки писац.
Програми у Народној библиотеци „Стеван Сремац“ и научни скуп у Сићеву
Након вечерњег отварања колоније, наредних дана одржавани су програми у Народној библиотеци „Стеван Сремац“ у Нишу као и дружење са ученицима ОШ „Надежда Петровић“ из Сићева и научни скуп у Сићеву. Учесници колоније представили су своја дела и поетике, али и обишли инспиративну Сићевачку клисуру, цркве и манастире у околини, видиковац у селу Градиште, Нишку Бању, као и Ћеле-кулу, Музеј у Нишу, Књижевно-меморијалну поставку, Галерије и Тврђаву.
У оквиру програма Књижевни селфи, пред многобројном публиком прве вечери представили су се добитници значајних награда у српској књижевности: Ђорђе Деспић, Злата Коцић, Стана Динић Скочајић и Мато Уљаревић, друге вечери о свом раду говорили су Милица Шпадијер, Милица Миленковић и Владан Кречковић, док је треће финалне вечери представљено дело Марка Томаша. Књижевници су говорили о својим мотивима за писање, инспирацији, значају награда, представили су своје књиге и још једном потврдили да нашу књижевну сцену чини богатство различитости, различитих поетика и начина промишљања стварности и света. Гошће програма биле су Гордана Нонин и Јелена Младеновић. Модератори и водитељи програма били су Велибор Петковић и Горан Станковић.
Научни скуп „Балкан без превода“
На научном скупу на тему Балкан без превода учествовали су модератор Далибор Поповић Поп и учесници колоније са Данијелом Костадиновић, професорком са Филозофског факултета у Нишу. Учесници су се усагласили око теме превођења, положаја преводилаца, матерњег језика и његових варијација истакавши на крају да је потребна одговорност друштва и препознавање значаја сталног образовања нових генерација када су у питању писменост, читање, дијалекти и нови балкански језици – како би културни простор могао да прати брзе промене и еволуције у језику, које су данас под утицајем транзиције израженије и захтевније, а све у сврху очувања националног идентитета. Закључци са скупа биће презентовани у престижном часопису Градина.
Ученици ОШ „Надежда Петровић“ имали су прилике да уживо у разговору са писцима и песницима искажу своја интересовања и чују занимљивости из света књижевности. Њихово присуство улепшало је боравак учесницима књижевне колоније у Сићеву.
Награда „Микина чаша“ додељена књижевници Милици Миленковић
Награда „Микина чаша“ која се традиционално додељује на овој манифестацији у знак сећања на оснивача колоније књижевног критичара Михајла Игњатовића, ове године додељена је Милици Миленковић, учеснику домаћину колоније на предлог песника Мата Уљаревића. Награду је уручио Марко Томаш.
Последњег дана колоније, књижевници су посетили Сићевачку бербу грожђа и тиме дали подршку овом малом туристичком месту које је пре стотину година Надежда Петровић препознала као најлепши део југоистичне Србије.
Топличанка је душа од жене.